Najnovejša javnomnenjska raziskava agencije Mediana, objavljena na POP TV, je močno pretresla politični prostor.
Kaže namreč, da vladajoča koalicija izgublja podporo, medtem ko se SDS še naprej utrjuje kot vodilna politična sila. V tem kontekstu je tudi obisk predsednika vlade Roberta Goloba s partnerico Tino Gaber na zaključku dirke Tour de France v Franciji dobil novo simbolično razsežnost.
Kot ocenjujejo politični analitiki, gre pri Golobovi prisotnosti na dogodku, kjer je že pred zadnjo etapo slavil Tadej Pogačar, tudi za poskus političnega kapitaliziranja športnih uspehov. V senci slabih rezultatov in padajoče podpore vladajočim strankam skuša premier svojo podobo povezati z nacionalnim ponosom in zmagovalci – ne nazadnje si vlada prizadeva, da bi Slovenija gostila uvodne etape prestižne dirke že čez štiri leta.
Vladna koalicija daleč od parlamentarne večine
Rezultati raziskave kažejo, da koalicijske stranke – Gibanje Svoboda, SD in Levica – tudi ob morebitni vključitvi stranke Resni.ca Zorana Stevanovića, ne bi dosegle parlamentarne večine. Posebej opazno je padanje podpore SD, medtem ko Gibanje Svoboda ohranja svoj položaj v t. i. “drugi ligi”. Na drugi strani je SDS utrdila vodilni položaj, medtem ko se v “tretji ligi” gnete več manjših strank, ki se gibljejo tik nad ali pod parlamentarnim pragom.
Prvič po razhodu s Petrom Gregorčičem je prag za vstop v parlament po podatkih Mediane ponovno dosegla tudi Tina Bregant. Stranka Demokrati Anžeta Logarja je v zadnjih tednih prehitela Resni.co, Levica pa je prehitela NSi, ki ji po podpori nevarno blizu že prihaja Slovenska ljudska stranka.
Zanimivi premiki v politični krajini
Raziskava kaže tudi, da je stranka Vesna, ki jo vodi Urška Zgojznik, po razhodu z Vladimirjem Prebiličem in najavi povezovanja z Levico, izgubila del podpore. Presenetljivo visoko se z okoli tremi odstotki uvršča Slovenska nacionalna stranka, ki pa še vedno ne dosega parlamentarnega praga.
Opazno je tudi, da so v zadnjih tednih največ volivcev izgubili Socialni demokrati – približno toliko, kot jih je pridobilo Gibanje Svoboda. V političnem zakulisju to tolmačijo kot nadaljevanje procesa, v katerem predsednik vlade Robert Golob postopno prevzema vpliv znotraj levega političnega prostora – “reže kot salamo,” pravijo nekateri, saj je pred tem že oslabil Tanjo Fajon.
Dolgoročni trendi in previdnost pri interpretaciji
Čeprav raziskave javnega mnenja predstavljajo le trenutni utrip in se lahko pred volitvami še precej spremenijo, dolgoročnejši trendi kažejo razmeroma stabilno podporo največji opozicijski stranki – SDS. Gibanje Svoboda ostaja drugo najmočnejše, ostale stranke pa se borijo za preživetje v volilnem boju tik nad pragom.
Najnovejši rezultati tako ne razkrivajo le trenutne šibkosti vlade, ampak tudi njen vse težji položaj pri ohranjanju zaupanja volivcev. Golobovo povezovanje s športnimi uspehi je zato razumeti tudi kot komunikacijsko strategijo – v času, ko politična slika zanj in za koalicijo postaja vse manj obetavna.
Spletno uredništvo