Ameriški uradniki in vojaški analitiki ocenjujejo, da je trenutna situacija primerna za okrepitev pritiska na ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Po njihovem mnenju se je napredovanje ruskih sil opazno upočasnilo, hkrati pa vse več kazalcev kaže na slabšanje operativne sposobnosti ruske vojske.
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je preko družbenega omrežja Truth Social ostro obsodil ruske napade, ki so po njegovem mnenju ne le vojaško nepotrebni, temveč tudi izjemno brutalni. “Raketa za raketo, dron za dronom, brez resničnega razloga uničujejo ukrajinska mesta in povzročajo množične izgube življenj – tudi civilnih. To je noro,” je zapisal. Prav tako se je odzval na izjave ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki mu po njegovih besedah niso po volji: “Kar govori, je vse problematično – naj raje utihne.”
Trumpov posebni odposlanec za Ukrajino, Keith Kellogg, je bil še bolj neposreden: “Neselektivni napadi na civiliste ponoči so huda kršitev Ženevskih konvencij iz leta 1977. Ustavite ubijanje. Zahtevamo takojšnjo prekinitev ognja.”
Ruski odziv: hladnokrvna mirnost in prikrita ironija
Na Trumpove komentarje se je odzval tudi tiskovni predstavnik Kremlja, Dmitrij Peskov, ki je zatrdil, da kritike ruskega voditelja ne vplivajo na njihovo stališče. Po njegovih besedah so ZDA, zlasti Trump, pomembno prispevale k začetku pogajanj, ki pa potekajo v izredno napetih in čustveno občutljivih okoliščinah. Peskov je posredno nakazal, da Trumpove besede jemljejo z rezervo, čeprav jih očitno pozorno spremljajo.
Nadaljevanje napadov kljub diplomatskim pobudam
Kljub naporom za mirovna pogajanja ruske sile nadaljujejo z obsežnimi zračnimi napadi. V noči s 1. na 2. dan so tretjo noč zapored napadle več ukrajinskih mest. V napadih je umrlo najmanj šest ljudi, ranjenih pa je bilo več kot dvajset. Ukrajinske zračne sile poročajo, da je bilo izstreljenih devet križarskih raket in kar 355 napadalnih brezpilotnih letal tipa Shahed. Kot odziv je Poljska aktivirala svoja bojna letala in sprožila protokole za zaščito zračnega prostora.
Zmanjšan tempo ruskega napredovanja
Po podatkih zahodnih analitikov je ruski napredek na bojišču vse počasnejši. Po podatkih Washington Posta, ki se sklicuje na mnenja več deset visokih uradnikov in analitikov, je sedanja faza vojne morda ključna za obrat v razmerju sil. Po besedah vojaške analitičarke Dare Massicot iz inštituta Carnegie Endowment, ruska vojska izgublja kadrovske in materialne vire, kar ji bo preprečilo dosego ciljev – popolnega nadzora nad štirimi ukrajinskimi regijami. Dejansko so od začetka leta ruske sile zavzele zgolj 0,15 % dodatnega ukrajinskega ozemlja. Tempo njihovega napredovanja se je upočasnil s 125 km² tedensko konec leta 2024 na samo 41 km² tedensko.
Nato pred vrhom v Haagu
Vrh zveze Nato bo 24. in 25. junija potekal v Haagu. Nizozemski obrambni minister Ruben Brekelmans je sporočil, da si prizadevajo vključiti predsednika Zelenskega v uradni program. A pričakovanja so nizka – plenarnega srečanja voditeljev 32 članic verjetno ne bo, zaključna izjava pa bo po poročanju Radia Free Europe zelo zadržana, verjetno brez omembe Rusije ali Ukrajine. Trump vztraja, da Ukrajina v bližnji prihodnosti ne bo del Nata, zato nekateri menijo, da je bolje, da se to v dokumentu niti ne omeni.
Generalni sekretar Nata Mark Rutte predlaga zvišanje obrambnih izdatkov vseh članic na 3,5 % BDP, z dodatnimi 1,5 % za specifične obrambne cilje. A številni menijo, da so ti predlogi preveč ambiciozni in za mnoge države težko izvedljivi.
Spletno uredništvo