Prijava stalnega prebivališča lahko postane za nekatere najemnike skoraj misija nemogoče, znajdejo se v situaciji, ko najemodajalci ne dovolijo prijave stalnega prebivališča v najetem stanovanju ali hiši.
Prisiljeni so, da ohranjajo prijavljeno stalno prebivališče na drugem naslovu, kjer ne prebivajo več, kar je v nasprotju z Zakonom o prijavi prebivališča.
Področje prijavne in odjavne obveznosti stalnega in začasnega prebivališča ureja Zakon o prijavi prebivališča. Ta določa prijavno obveznost posameznika, skladno s katero mora posameznik na krajevno pristojni upravni enoti prijaviti stalno prebivališče v osmih dneh od dneva naselitve na naslovu, kjer stalno prebiva. Opustitev prijavne in odjavne obveznosti stalnega ali začasnega prebivališča posameznika je sicer prekršek, ki se kaznuje z globo od 200 do 600 eurov.
Definicija stalnega prebivališče je naslov v Republiki Sloveniji, na katerem posameznik stalno prebiva, in je ta naslov središče njegovih življenjskih interesov, kar se presoja na podlagi njegovih družinskih, partnerskih, delovnih, ekonomskih, socialnih in drugih vezi, ki kažejo, da med posameznikom in naslovom, kjer živi, obstajajo tesne in trajne povezave. Posameznik ima lahko samo eno stalno prebivališče.
Razloge gre iskati med drugim tudi v dejstvu, da najemodajalec oz. lastnik nepremičnine tudi po odselitvi najemnika nima pravice, da najemnika odjavi, če se je pri njemu stalno prijavil. Tudi iztek najemne pogodbe ni dokaz, da posameznik na naslovu dejansko ne prebiva več.
Postopki ugotavljanja stalnega prebivališče so lahko sicer dolgotrajni in lahko trajajo tudi več mesecev, saj gre za ugotovitvene postopke. Pravico in tudi dolžnost prijave stalnega prebivališča ima torej najemnik ne glede na to, če se s tem najemodajalec strinja ali ne.
Spletno uredništvo VIR: Občina Prebold