Pravni strokovnjaki pripravili predlog Zakona o nalezljivih boleznih, ne da bi upoštevali zdravstveno stroko

Foto: Matija Sušnik

Na 29. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Jože Lenart:

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih. Predlagatelji v obrazložitvi zatrjujejo, da zakon prinaša večjo transparentnost, predvidljivost in demokratičnost.”

Vse to pa se je ob prebiranju zakona izkazalo za netočno. Če bi bil takšen zakon sprejet, bi bilo kakršnokoli epidemijo nemogoče pravočasno ustaviti.

To pa seveda pomeni veliko okužb, sesutje zdravstvenega sistema in veliko število po nepotrebnem umrlih ljudi.

Takole je pojasnil Jože Lenart:

“Glede na predlagane spremembe zakona, bi lahko Vlada Republike Slovenije torej na predlog ministra za zdravje, z uredbo odredila ukrepe ob pogoju, da so sorazmerni za preprečevanje širjenja bolezni ter na podlagi analize ustavne dopustnosti omejitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Kdo bi v tem primeru ugotavljal sorazmernost ter v kolikšnem času bi bili pripravljeni ukrepi za hitro zajezitev epidemij? Ti morajo namreč biti vselej narejeni na podlagi analize ustavne dopustnosti omejitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Skupina oseb bi torej ugotavljala ali in kdaj so predlagani ukrepi primerni in sorazmerni. Zelo dolgo bi trajalo, preden bi lahko Vlada ali Državni zbor o tem odločala. In ker vemo, da virus pač ne čaka, bolezen pa se lahko hitro širi, nam jemlje zdravje in življenja, je strah za naše državljane upravičen.

Po predlagani noveli ne bi ravnali urgentno, da bi zaščitili naše državljane, torej njih in sebe, ampak počasi procesirali ukrepe ter tako pustili tej ali drugi zahrbtni nalezljivi bolezni uničevalen pohod.

Na podlagi takšnega zakona se ne da spopadati z nobeno epidemijo.

Če smo vsaj malo odgovorni, se moramo postaviti v vlogo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Ministrstva za zdravje in Vlade in se zamisliti nad tem ali bi to v praksi delovalo. To ni predlog zakona za varovanje zdravja ljudi in ne dober popravek zakona o nalezljivih boleznih s katerim bi učinkovito preprečevali širjenje epidemije.”