Včeraj je v Nazarju potekalo pogovorno omizje v okviru Gospodarskega podjetniškega foruma, kjer so ugledni gospodarstveniki in podjetniki razpravljali o izzivih slovenskega gospodarstva.

Sodelovali so nekdanji minister in gospodarstvenik Zdravko Počivalšek, Iztok Podkrižnik, direktor podjetja Podkrižnik Group, Bogomir Strašek, direktor podjetja KLS Ljubno, ter Jure Matjaž iz Območne obrtno-podjetniške zbornice Mozirje. Sogovorniki so izpostavili pereče težave, kot so upad produktivnosti, slabša konkurenčnost slovenskih podjetij ter pomanjkanje celovitih reform, ki bi omogočile boljše gospodarsko okolje.

Gospodarska politika mora spodbujati podjetništvo, saj je to ključ do rasti in razvoja. Država mora ustvariti ugodno okolje za podjetja, poenostaviti administrativne postopke ter omogočiti dostop do finančnih virov. Pomembno je vlaganje v digitalizacijo, napredne tehnologije in raziskave, saj omogočajo podjetjem rast in širitev na globalne trge. Poleg tega so potrebne investicije v infrastrukturo, kot so prometne poti in obnovljivi viri energije, ki omogočajo trajnostni razvoj. Usmeritev izobraževalnega sistema v potrebe trga pa zagotavlja ustrezno usposobljene kadre za prihodnost.

Zdravko Počivalšek je opozoril na zaskrbljujoče trende v slovenskem gospodarstvu:

“V naslednjih 10 letih bomo prepolovili zaostanek v produktivnosti s severnimi sosedi, vendar smo zadnja tri leta zabredli in produktivnost pada. Rast BDP je daleč od ambicij. Tako nišno gospodarstvo bi moralo biti med tremi najbolj industrializiranimi državami, vendar padamo. Trendi predstavljajo šibko osnovo in nakazujejo na problem in šibko gospodarstvo. Država mora ustvariti konkurenčno stabilno okolje. Država se mora zavedati, da je potrebno najprej ustvariti, potem pa deliti!”

Podobno je Bogomir Strašek poudaril, da se premalo govori o tem, kako ustvariti pogoje za rast gospodarstva:

“Premalo se govori o tem, kaj je treba ustvarjati, in smo gospodarstveniki prepuščeni sami sebi. Jasno je treba povedati, da je treba govoriti več o ustvarjanju in šele nato o delitvi. Klima v gospodarstvu je sedaj zelo slaba. Največji problem sta produktivnost in globalna konkurenčnost.”

Iztok Podkrižnik je izpostavil, da v družbi upada pomen dela in znanja ter da bi morale biti davčne reforme bolj premišljene:

“Znanje in delo danes nista več vrednota. Tako ne bi smelo biti! Potrebne so celovite in bolj uravnotežene davčne reforme, kompromisi z vsemi deležniki in dolgoročni pogled, predvsem v korist mladih podjetnikov in tujih vlagateljev.”

Jure Matjaž pa je opozoril na neodzivnost vlade po lanskih poplavah ter na pomanjkanje spodbujanja podjetništva:

“Vlada se zelo neresno spoprijema z problemi po poplavah. Kar se podjetništva tiče, pogrešamo več mladih podjetnikov ter več spodbud za podjetništvo. Delo bi moralo zopet postati cenjeno. Danes imamo kulturo prostega časa, ki ji pravimo lenoba.”

Razprava je jasno pokazala, da so gospodarstveniki nezadovoljni s trenutnimi gospodarskimi politikami in pričakujejo odločne reforme, ki bi izboljšale konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Pozvali so k večji odgovornosti države pri ustvarjanju spodbudnega okolja, ki bi omogočalo rast, večjo produktivnost in dolgoročno stabilnost gospodarstva. Prav tako, pa nas veseli, da se udeleženci omizij aktivno vključujejo v razpravo in z nami delijo svoje razmišljanje.

 

Spletno uredništvo