Kaj prinaša nov zakon o tujcih – jezik postal pogoj za delo v Sloveniji?

Foto: pixabay.com

Pisali smo o novem zakonu, ki je bil že sprejet in se nanaša na znanje našega jezika pri začasni ali redni zaposlitvi tujcev.

Podrobneje je o zakonu spregovoril minister Hojs:

“Nov zakon o tujcih je sprejet. Pri znanju slovenskega jezika se srečujemo z dvojno problematiko. Prva je ta, da imamo kar nekaj poklicev, kjer nam primanjkuje delovne sile in je uvoz tujcev za to delo nujen (gradbeništvo, komunalne storitve, gostinstvo …).

Če želimo to vrzel zapolniti, je za te vrste delavcev takojšnje znanje slovenščine precejšnja ovira. Se pa pričakuje, da se ti delavci ob svojem delu, ki ga tu opravljajo začasno, še preden dobijo dovoljenje za stalno prebivanje in delo, našega jezika naučijo.

Druga pa je združevanje družin, kjer se, ko ti delavci svoje družine združujejo, srečujemo z dejstvom, da mnogi člani družin še leta po tem, ko zaživijo tu, ne znajo niti se ne trudijo, da bi se naučili slovenskega jezika.

Zato smo zakonodajo spremenili tako, da je že ob začasnem prebivanju pri združevanju družin potrebno osnovno znanje slovenskega jezika, pri stalnem dovoljenju za prebivanje pa je zahtevana višja stopnja znanja slovenskega jezika.

Prepričan sem, da bo ta zakonska zahteva motivirala vse tiste, ki želijo ostati pri nas, da se bodo naučili tudi našega jezika.

Primerov, ki jih ni malo, ko žene ali otroci tujih delavcev pri nas v zdravstvenem domu ali šoli potrebujejo prevajalca, ne smemo več tolerirati.

Ko se naši delovni migranti zaposlijo v Avstriji ali Italiji, je vsem jasno, da se morajo jezika dežele, kjer začasno delajo, naučiti.

Tudi zato smo rok za možnost združevanja družin podaljšali z enega na dve leti. Odločitev, da se z družino nekam preseliš, mora vključevati tudi odločitev, da se boš v družbo, kamor prihajaš, integriral. In znanje jezika je eden ključnih znakov, da integracijo jemlješ resno. Pri tem ne gre za nikakršno fobijo pred tujci, kar je ob sprejemanju zakona izpostavila posebej stranka Levica, ampak za povsem evropsko normo ohranjanja naše tradicije, kulture, izročil in jezika.”

Več o tem si lahko preberete tukaj:

Minister Aleš Hojs: Nobene vojne ne bijem. Želim, da zakon velja za vse enako! Torej, da ni prvo- in drugorazrednih!