Izjava SDRES ob podpisu Kolektivne pogodbe premogovništva Slovenije

Foto: Premogovnik Velenje

Danes, 17. aprila 2019, natanko leto dni po izvedbi opozorilne stavke, ki jo je SDRES izvedel v delu družbe Premogovnika Velenje in delu družbe HTZ Velenje, I.P., d.o.o., smo ob 10. uri, v prostorih Premogovnika Velenje d.o.o., na Partizanski 78, v Velenju, podpisali novo Kolektivno pogodbo premogovništva Slovenije (KPPS). Pogajanja med Energetsko zbornico Slovenije in reprezentativnimi sindikati (Sindikat pridobivanja energetskih surovin Slovenije (SPESS), Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) in Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE)) so traja dobra tri leta. Vodja pogajalske skupine na strani sindikatov je bil Peter Bršek, na strani Energetske zbornice pa mag. Ludvik Golob.

Menimo, da je nova KPPS glede na ostale KP dejavnosti nekoliko ugodnejše, vendar kljub temu slabša od predhodne. Na splošno lahko rečemo, da slednje velja tudi za vse ostale KP dejavnosti. Podpisana KPPS ima tudi eno posebnost in sicer veljati začne prvi dan naslednjega meseca po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije , medtem, ko pa tarifni del in Tarifna  priloga h KPPS stopita v veljavo v družbah (skupine PV), ki so zavezane h KP dejavnosti premogovništva Slovenije potem, ko s tarifnim delom in tarifno prilogo uskladijo svojo podjetniško kolektivno pogodbo oz. splošne akte in ti stopijo v veljavo. Da sta pogajalske strani sprejele takšen kompromis (pogajanja o tarifnem delu oz. plačah se preložijo v podjetje) je zagotovo vplivalo tudi dejstvo, da je bil vodja pogajalske skupine Energetske zbornice mag. Ludvik Golob, ki je tudi generalni direktor Premogovnika Velenje d.o.o. Njegovo pogajalsko skupino so pretežno sestavljali njegovi ožji sodelavci iz Premogovnika Velenje (mag. Anica Salmič, mag. Mojca Letnik, mag. Suzana Koželjnik, Sonja Kugonič in Ivan Pohorec), predstavnika Energetske zbornice (Klemen Vehovar in Metka Penko Natlačen) in predstavnica HSE (Alenka Erker Lozinšek). Sindikalno pogajalsko skupino, ki jo je vodil Peter Bršek, so pretežno sestavljali predstavniki SPESS (Peter Bršek, Simon Lamot, Jože Borovnik in Andrej Vodušek), SDRES (Asmir Bećarević, Miralem Romanić in Gregor Brglez) in SDE (Anton Lisec).

SDRES

 

Izjava predsednika SDRES ob podpisu Kolektivne pogodbe premogovništva Slovenije

 

Od zadnjega podpisa KPPS mineva častitljivih 23 let. SDRES je s podpisom k njej pristopil leta 2015, takoj po ustanovitvi sindikata.  Na to smo lahko ponosni! Pomembno vlogo je pri tem imela naša akcijska moč, ki se je izražala tudi v številčnem članstvu. Vprašanje je, če bi lahko k njej pristopili danes. Pomembno je, da smo podpisniki panožne kolektivne pogodbe in tako enakopraven sogovornik na državnem nivoju. Eden glavnih ciljev ob ustanovitvi sindikata je ravno bila zaščita delavskih pravic s pristopom h KPPS in seveda KPPV, kateri žal, zaradi prevelikih interesov drugih, še nismo uspeli pristopiti. Tako smo se lahko aktivno vključili v pogajanja in vsaj poizkušali ohraniti pravice, ki so jih naši kolegi »kameradi« skozi zgodovino premogovništva uspeli  izboriti.

Danes imam mešane občutke. Videti je, kot da so delodajalci takrat pred 23 leti bolje razumeli družinske potrebe in delovne pogoje delavcev, saj je častitljiva KPPS v nekaterih delih boljša kot nova KPPS. Pravega razloga, da vrednost kolektivnih pogodb upada, ne znam podati. Morda je razlog v upadanju članstva in pasivnosti nasploh, kar se odraža v današnjih kolektivnih pogodbah nasploh. Poleg tega je leta 1996 podpisnik na strani delodajalcev bila Vlada Republike Slovenije. Prepričan sem, da se leta 1996 na delavce ni gledalo le kot na strošek dela, ampak pomemben dejavnik v delovnem, družinskem in gospodarskem procesu. Takrat so se delodajalci zavedali, da je pot do uspeha odvisna predvsem od delavcev in to tudi pokazali. Danes pa gre za lepe besede, dobesedno pa vse na silo. Pritiski na strošek dela so iz dneva v dan močnejši, saj je delodajalcem v interesu čim bolj fleksibilna in poceni delovna sila ter možnost lažjega in hitrejšega odpuščanja. Morda bo pa le prišel čas, ko se bodo delodajalci začeli zavedati, da lahko pridobijo in ohranijo dobre delavce le, če jih bodo pošteno plačali ter nudili varno zaposlitev in dovolj prostega časa za kvalitetno življenje v vsakem pomenu besede.

SREČNO!

Asmir Bećarević, predstavnik SDRES